DOŁĄCZ DO NAS.ZOSTAŃ CZŁONKIEM NASZEJ SPOŁECZNOŚCI :)
Nasz adres mailowy: pracownia.alt@gmail.com

czwartek, 5 lipca 2012

ŚWIATOWY DZIEŃ TYBETU


6 lipca Jego Świątobliwość Dalajlama, duchowy przywódca Tybetańczyków, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, symbol tybetańskiej walki o wolność i podstawowe prawa człowieka obchodzi urodziny - na całym W tym roku dzień ten jest wyjątkowy ze względu na historyczne przemiany, jakie na rzecz demokratyzacji społeczności tybetańskiej dokonał sam Dalajlama zrzekając się władzy politycznej. Pozostaje jednak wciąż „opiekunem” i reprezentantem Tybetańczyków, którzy od przeszło 50 lat upominają się o wolność i przestrzeganie podstawowych ludzkich praw.świecie obchodzone jako Światowy Dzień Tybetu.


Dalajlama urodził się 6 lipca 1935 roku w wiosce Takcer w północno - wschodnim Tybecie. Jego rodzice, ubodzy chłopi, nazwali go Lhamo Thondup. Dwa lata później, zgodnie z wiekową tradycją, rozpoznano w nim kolejne wcielenie trzynastu poprzednich dalajlamów i Awalokiteśwary, Bodhisattwy Współczucia, który odradza się na tym świecie, by służyć wszystkim istotom. W 1959 roku zostaje zmuszony do ucieczki z rodzinnego kraju i szukania pomocy za granicą. Od tamtej pory jego siedzibą i utworzonego Tybetańskiego Rządu na Uchodźstwie jest położona w Indiach Dharamsala.
Pracownia Działań Alternatywnych poleca film :„Tibet: The Story of a Tragedy”
„Tragedia Tybetu”, reż. Ludovic Segarra, dokumentalny, Francja 1995, 56 min.
Dokument wykorzystuje unikalny archiwalny materiał filmowy, nakręcony w 1938 r. przez niemiecką ekipę badawczą, szukającą dowodów antropologicznych, które potwierdziłyby obowiązujące w nazistowskich Niemczech teorie rasistowskie. Dzięki temu dotrwały do naszych czasów zapisy filmowe obrzędów i dnia powszedniego mieszkańców Tybetu sprzed chińskiej inwazji. Film Ludovica Segarra pokazuje, co stało się z tą prastarą kulturą od utraty przez Tybet niepodległości w 1950 r. do czasów współczesnych, czasów, gdy w wyniku intensywnej chińskiej kolonizacji Tybetańczycy we własnej ojczyźnie stanowią mniejszość.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz