DOŁĄCZ DO NAS.ZOSTAŃ CZŁONKIEM NASZEJ SPOŁECZNOŚCI :)
Nasz adres mailowy: pracownia.alt@gmail.com

niedziela, 24 maja 2015

Referendum w Irlandii

      W piątek 4 mln Irlandczyków mogło udać się do urn i odpowiedzieć na pytanie: „Czy jesteś za poprawką do konstytucji, stwierdzającą, że małżeństwo może być zawarte przez dwie osoby, niezależnie od ich płci?”. Od wczoraj wiemy, że większość z nich odpowiedziała na to pytanie twierdząco. Frekwencja wyniosła ponad 60%, a głosów „za” było 62% i tym samym Irlandia stał się pierwszym krajem na świecie, w którym takie związki staną się legalne na mocy ogólnokrajowego referendum. Tym samym Irlandia dołączyła do grupy 19 państw, które uznają małżeństwa między gejami i lesbijkami za legalne. Gratulujemy!
      Sukces jest tym większy, że jeszcze do 1993 roku męski kontakty seksualne był karane (w 1895 roku skazany został m.in. Oskar Wilde, autor „Portretu Doriana Greya”), a do połowy lat 90. działały prowadzone przez Kościół obozy pracy (tak zwane „pralnie sióstr magdalenek”), w których – jak pisze Joanna Crawley Derkaczew w ostatnim „Dużym Formacie” – „bez żadnej podstawy prawnej zamykano kobiety niepasujące do obrazu idealnego kraju katolickiego (zgwałcone, wolno myślące, temperamentne)”. Do początku lat 90. zakazana była też sprzedaż prezerwatyw, prawo nie dopuszczało rozwodów, a w szkołach prowadzonych przez Kościół uczniowie byli bici i wykorzystywani seksualnie. Derkaczew dodaje, że „wciąż na terenach kościelnych odkrywane są masowe groby dzieci, które po odebraniu ich nieprzystosowanym społecznie matkom trafiały do katolickich sierocińców, gdzie umierały z głodu”.
Przeciwnicy referendum przyznali się do porażki stwierdzeniem, że to „wyraźne” zwycięstwo zwolenników małżeństw jednopłciowych i złożeniem im gratulacji. Im także gratulujemy. Podejścia do demokracji.






Za: J. Crawley Derkaczew, W imię miłości, [w:] „Dużu Format”, nr 20/1131, s. 8; A. Szostkiewicz, Irlandzkie „TAK” dla równych praw, [w:] http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1620421,1,irlandczycy-poparli-w-referendum-malzenstwa-jednoplciowe.read


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz